İnşaatlarda Güvenli Alanlar

Ölümlü ve Ağır yaralanmalı İş kazalarının en çok olduğu yerler İnşaatlardır.Bu kazalar Yüksekten insan düşmesi veya malzeme düşmesi sonucu oluşmaktadır.

İşverenler ,İnşaatçılar,Mütahitler,Taşeronlar,Alt İşverenler ,iş sağlığı Ve güvenliği yönünden tedbir alma zorunlulukları vardır. Bu zorunluluk 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamına giren bütün işyerlerinde kapsar.

İŞYERİ BİNA VE EKLENTİLERİNDE ALINACAK SAĞLIK VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK

39 – Yapılan işin özelliği nedeniyle malzeme veya çalışanların düşme riski bulunan tehlikeli alanlara, görevli olmayan kişilerin girmesi uygun araç ve gereçlerle engellenir. Tehlikeli alanlara girme yetkisi olan kişilerin korunması için uygun tedbirler alınır, bu alanlar açıkça işaretlenir.

40 – Yüksek geçit, platform veya çalışma sahanlıklarının serbest bulunan bütün tarafları ile çalışanların yüksekten düşme riskinin bulunduğu yerlere, düşmelere karşı uygun korkuluklar yapılır. Bu korkuluk ve ara elemanlarının yükseklikleri, dayanımı ve açıklıkları çalışma alanının güvenliğini sağlayacak ve buralardan düşme riskini ortadan kaldıracak nitelikte olur.

Yukarıdaki maddeleri işverenleri gerekli niteliklerde malzeme ve ekipmanlarla tedbir almaya yasal olarak zorunlu kılmıştır.Bu zorunlulukları karşılayan kenar koruma sistemleri,bariyerler,korkuluklar Türk ve Avrupa (EN) standartlarına uygun, TS EN 13374 standart uygunluk belgeli ekipmanlar olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir